Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování

4. 2. 2009

Samice připravená k rozmnožování se pozná podle toho, že mnoho násobně nabyde velikost jejího břicha a zvětší se jí močopohlavní bradavka. Také se výrazně zbarví a na bocích se jim vytvoří svislé nebo vodoróvné pruhy. Podle vlastních skušeností sou nejdříve vodorovné a když se začne třít oběví se výrazné svislé pruhy. 

 Bojovnice pestrá - Betta splendens       Na tomto obrázku vidíte výrazné vodorovné pruhy. Močopohlavní bradavka ještě není tak zřetelná.

 

Samička a sameček musí být spolu vjedné nádrži s teplotou vody cca 30°C. Nádrž musí být zateměná s dostatkem plovoucích rostlin, aby měl sameček na co přichytit pěnové hnízdo. Sameček nejdřív samičku chvíli honí a předvádí se před ní a pak se pustí do stavby. Nabere do pusy vzduch a vytvoří z něj bublinku kterou k něčemu přichytí v zlízkosti hladiny. Bublinky k sobě lepí slinami a tak je hnízdo velice pevné. Pokud bublinky praskají ( stává se to hlavně mladým smacům) není něco v pořádku. Když sameček doství začne se natřásat a lákat samičku pod hnízdo. Pokud je vše v pořádku samičce se hnízdo líbí vpluje pod něj a začíná samotné tření. Sameček samičku obejme. Samička by se správně měla ocitnout bříškem nahoru. Pak jí sameček pustí a začne si vyndavat jikry z řitní ploutve na které by se mu mělui přichyti. Zde také dochází k oplodnění jiker. Sameček je uloží do hnízda a upevní bublinami. Spadné jikry společně se samičkou sesbírá a taktéž je uloží. Toto se opakuje dokud všechny jikry nejsou v hnízdě. Když je vše dokončeno je třeba opatrně odlovit samičku. Sameček v hnízdě zůstává až dokud se potěr nerozplave. V závislosti na teplotě vody se po cca 32 hodinách vylíhne plůdek. Čím vyšší teplota tím dříve se plůdek vykulí (samozřejmě v rámci doporučeného rozmezí). Samec nadále hlídá hnízdo a embrya, která se v něm neudrží vrací zpět, stejně jako předtím vypadnuvší jikry. Asi po třech dnech spotřebují larvy žloutkový váček (deutoplasma) a mladé rybky se rozplavou. V tomto okamžiku odlovíme i samce, protože od tohoto okamžiku se rybkám chová kanibalisticky.

treni

2_100_2685_1 pěnové hnízdo

 

Tření

Pozor! : Samička po obětí samce někdy vyplave na hladinu bříšken vzhůru a vypadá jako mrtvá. Po chvíli by se měla však vzpamatovat. Pokud je samec agresivní a místo stavby hnízda honí samiku, která před ním utíká, je vhodné umístit samici do "komína" vytvořeného z PET-lahve, aby na ní samec viděl (a měl motivaci ke stavbě hnízda), ale nemohl jí před dokončením hnízda ublížit. Standardní "snůška" obsahuje cca 200 jiker, ale bylo už napočítáno i 700 jiker v jednom vrhu.

 

Odchov plůdku

Mladé rybky po rozplavání začínají vyhledávat a lovit potravu. V prvních dnech by měly být krmeny nejmenším prachovým krmením a to několikrát denně. Nejvhodnější je krmení živou potravou: vířníky (Rotatoria) a naupliemi buchanek (Cyclopidae). Po několika málo dnech je možné přejít na nauplie žábronožky solné (Artemia salina). Jako náhrada může posloužit natvrdo uvařený vaječný žloutek protlačený čajovým sítkem nebo umělé krmivo pro potěr. Přečkají-li první dny, je další chov bezproblémový a s vydatnou stravou mladé rybky velmi rychle rostou. Krmíme "ad libitum", tedy kolik snědí.

 

POZOR!!! : Pro odchov samců s krásnými a bohatými ploutvemi budete potřebovat více menších nádrží o objemu cca 3l. Nádrže by měly být umístěny tak, aby na sebe samci dobře viděli. Ti si pak navzájem imponují, do široka roztahují ploutve, které jim tím sílí a mohutní.Bojovnice dosahuje pohlavní dospělosti ve stáří 5 - 6 měsíců. U takovýchto adolescentů je samozřejmě po vytření menší počet jiker a to i oplozených, než u ryb dospělých.

Profosionální chov

Hodně štěstí!!